Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Reform Çok Yakın!

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve otomatik katılımda revizyon içeren çalışmalara başladıklarını belirten Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N.Şerif Çakırsoy, “Bu reformu en kısa zamanda tüm paydaşlarla istişare edip hayata geçireceğiz.” dedi.

serif cakirsoy 0

“Sistemi revize etmek için gayretlerimiz devam ediyor”

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy,  kamuoyunda merakla beklenen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve otomatik katılımda revizyonla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) iş birliğiyle düzenlenen 3. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Konferansı’nın açılışında konuşan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. N. Şerif Çakırsoy, Türkiye’nin 15 yıldır gündeminde olan BES’te şu anda 7 milyon katılımcı ve devlet katkısıyla beraber yaklaşık 78 milyar liralık fon büyüklüğü bulunduğunu bildirdi.

“Devletimiz BES’te oldukça cömert”

Devletin BES’te oldukça cömert olduğunu belirten Çakırsoy. “Devreye alınan yüzde 25’lik devlet katkısı ile birlikte katılımcı sayısı ve fon büyüklüğünde ciddi bir ivme yaşandı. 1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren otomatik katılım sisteminde şu an yaklaşık 3,5 milyon çalışan devam ediyor. Buradaki fon büyüklüğümüz ise yaklaşık 1,8 milyar lira. Bütününe baktığımızda 10 milyon kişilik bir sistemden bahsediyoruz ve 78 milyar liranın kat kat üstüne ulaşmak için gayret ediyoruz.” dedi.

BES ilk emeklileri üretmeye başladı

56 yaşını doldurup sistemden ayrılanlarla ilgili bilgiler veren Çakırsoy şunları söyledi: “BES ilk emeklileri üretmeye başladı. 2017 sonu itibarıyla emeklilik hakkı kazanarak sistemden ayrılan yaklaşık 63 bin katılımcıdan 60 bin 491’i, birikimini toplu para olarak almayı tercih etmiş ve sistemden çıkmış, emekli maaşı opsiyonunu tercih etmemiş, bu kişilerin ortalama fon büyüklüğüne baktığımızda 74 bin lira… Emekli maaşı veya benzeri ürünler diyebileceğimiz, programlı geri ödemeyi seçenler 2 bin 163 kişi, bunların da ortalama fon büyüklüğü 154 bin lira. Yıllık gelir sigortasını tercih edenler ise 63 bin kişi içinde ise sadece 102… Bunların fon büyüklüğü ise 77 bin lira.”

Gelir sigortası ile ilgili çalışmalar sürüyor

Yıllık gelir sigortası ürününün ayrı bir sözleşme ve bir sigortacılık ürünü olduğunu vurgulayan Çakırsoy, emekli sayısı ve ihtiyaçların önümüzdeki yıllarda artacağını, yıllık gelir sigortası ile ilgili çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Çakırsoy, “Çok yakın bir tarihte bakanımızın ve müsteşarımızın talimat ve destekleriyle BES ve otomatik katılım sisteminde revizyon içeren bazı çalışmalara başladık. En kısa zamanda tüm paydaşlarla istişare edip hayata geçireceğiz.” dedi.

Türkiye’deki en büyük sorunlardan birinin yeterli tasarrufun oluşturulamaması olduğunu belirten TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de bu tasarrufun oluşturulması adına yapılması gereken tek şeyin eğitim olduğunu vurguladı.

“Finansal eğitim aile içinde oluşturulmalı”

Finansal okuryazarlığın önemine dikkat çeken TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici finansal eğitimin aile içinde oluşturulması, aile içinde bu algının yerleştirilmesi halinde cari açık başta olmak üzere çoğu sorunun çözüleceğini ifade etti.

Türkiye’de finansal okuryazarlığı 20 milyon insana yaymak istediklerini belirten Leblebici şunları söyledi: “Nereden nereye geldiğimizi görmek adına Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte 2013 yılından beri indeksimizi açıklıyoruz. İndeksimizde yatay bir seyir var ama içinde farklı nüveler var. Bu nüvelerin başında kadın-erkeğin finansal okuryazarlıkta nasıl gelişme gösterdiği var. Burada çok önemli bir gelişme var; kadınlarımızın finansal okuryazarlığı gittikçe artıyor. Eğer kadınlarımız iş gücüne katılırsa, ekonomiye daha fazla katılırsa ve kadınlar finansal okuryazarlığı daha fazla sahiplenirse çok daha etkili oluyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir